Şırnak'ta Yatırım için 7 Neden

  1. Nüfus: Şırnak’ta çalışabilir yaşlardaki genç nüfus oranı çok yüksektir.

Toplam Nüfus

İl ve ilçe merkezleri

Belde ve köyler

Nüfus artış hızı

537.762

343.301

194.461

‰15

  1. Dış Ticaret Olanakları: Türkiye’nin Irak’a açılan Habur Sınır Kapısı Şırnak’ın Silopi ilçesinde yer almaktadır. Şırnak’ta yatırım yapacak yatırımcıların Irak ve Ortadoğu pazarlarına yapacakları ihracatın ulaştırma masrafları azalacaktır.
  1. Ulaşım Kolaylığı: Şırnak E-24 Karayolu ile Adana iline ve Mersin Limanında bağlanmaktadır. Şırnak ile Mersin arasındaki mesafe 789 km olup her mevsim aksama olmaksızın karayolu ulaşımı mümkündür. Adana’dan başlayıp Mardin’in Nusaybin ilçesine kadar ulaşan demiryolu hattı bulunmakta olup bu hattın son teknoloji demiryolu ekipmanları ile donatılması ve Habur Sınır Kapısına kadar uzatılması planlanmıştır.  Şırnak’ta 2013 yılında havaalanı hizmete alınmıştır. Her gün Ankara ve İstanbul’a doğrudan uçak seferleri bulunmaktadır.
  1. Canlanan Sosyal ve Kültürel Hayat: Şırnak Dicle Nehri Havzasında kurulmuş olup tüm Mezopotamya kentleri gibi tarih ve inanç bakımından önemli kültürel varlıklara sahiptir. Nuh Tufanı sonrasında Nuh’un Gemisinin Şırnak il sınırları içerisinde yer alan Cudi Dağında karaya çıktığına inanılmaktadır. Cudi Dağı, Cizre ilçesinde yer alan Ulucami, Kırmızı Medrese, Nuh Camii ve Türbesi, İdil İlçesinde yer alan tarihi Meryem Ana Kilisesi, Güçlü Konak ilçesinde yer alan Finik Kalesi gibi kültürel varlıklar ilde kültür ve turizm hareketliliğine katkı sunmakta ve sosyal hayatın gelişmesini sağlamaktadır. Diğer taraftan Şırnak hem geniş ovalara hem de yüksek ve sarp dağlara sahip olduğundan rafting, trekking ve kır yürüyüşü gibi doğa sporlarının yapılacağı alanları barındırmaktadır.
  1. Günden Güne Gelişen Altyapı: Şırnak ile Cizre arasında yapılan bölünmüş yol viyadük ve tünneller hizmete açılmıştır.  Şırnak’ta halen devam etmekte olan pek çok bölünmüş yol projesi bulunmaktadır. Halkın konut ihtiyacını karşılamak üzere kent merkezi   TOKİ tarafından yeniden inşa edilmiştir. İlde, Üniversite Yerleşkesi kuruluşunu tamamlamış olup bilimsel ve teknik konularda özel sektör ile işbirliğine hazır konumdadır. Mevcut durumda Şırnak merkezde 1 adet ve Cizre ilçesinde 1 adet olmak üzere toplam iki adet Organize Sanayi Bölgesi bulunmaktadır.
  1. Yüksek Maliyete Katlanmadan Vasıflı İşgücü Temin Olanakları: Şırnak’ta genç nüfus oranı yüksek olup nüfusun ortanca yaşı 21,2 dir. Ortalama hane halkı büyüklüğü ise 7,75 dir. İlde işgücüne katılım oranı %43,5 istihdam oranı %30, işsizlik oranı ise %30,9 dur. Çalışma çağındaki nüfusun kapasitesinin geliştirilmesine yönelik İŞKUR İşbaşı eğitimleri, Halk Eğitim Merkezleri Meslek Edindirme Kursları ve Dicle Kalkınma Ajansı Teknik Destek Programı ile sağlanabilmektedir.
  1. Avantajlı Bölgesel Teşvik Uygulamaları: Şırnak yatırımlar için devlet tarafından uygulanan teşvik sistemi bakımından bölgesel teşvik imkanlarından yararlanmaktadır. Türkiye kapsamında iller gelişmişlik yönünden altı bölgeye sınıflandırılmış olup Şırnak’ta yatırım yapacak yatırımcılar, altıncı bölge için öngörülen teşviklerden yararlanmaktadır.  
Şırnak Yatırım Destek Ofisi

Vakıfkent Mah. Uludere Cad. No:16 ŞIRNAK

Bilgi Hattı

0(482) 216 24 68