Tarım ve Hayvancılık

Şırnak’ta halkın başlıca geçim kaynakları arasında tarım ve hayvancılık sektörü gelmektedir. Şırnak’ta işlenen tarım alanı 102.931 hektardır. Tarım arazilerinin % 13’ü sulanabilen tarım arazisinden oluşmaktadır. Şırnak’ta kuru tarım arazisi alanı sulu tarım arazisi alanından yaklaşık 5 kat daha geniştir fakat sulu tarım arazilerinin dekar başına verimi kuru tarım alanlarının veriminden 1,5 katından 5 katına kadar değişen oranlarda daha fazla olmaktadır.

Şırnak’ta tahıl ürünleri türünde ağırlıklı olarak dane mısır, buğday ve arpa üretimi yapılmakta tarımsal ürünler arasında en yaygın olarak tahıl ürünleri üretilmektedir.

Şırnak’ta üzümsü meyveler türünde çekirdekli/çekirdeksiz sofralık üzüm, çekirdekli/çekirdeksiz kurutmalık üzüm, incir, çilek ve dut; yumuşak çekirdekli meyve türünde elma, armut, ayva ve nar; sert çekirdekli meyve grubunda kayısı, kiraz, vişne, şeftali, nektarin ve erik; set kabuklu meyveler türünde badem, antep fıstığı ve ceviz; Akdeniz meyveleri türünde sofralık zeytin ve yağlık zeytin üretimi çeşitli ölçeklerde gerçekleştirilmiştir.

Şırnak’ta yaprakları yenen sebzeler türünde beyaz lahana ve göbekli marul; salata yapılan otlardan maydanoz; meyveleri yenen sebzelerden taze fasulye, kavun, karpuz, salçalık biber, dolmalık biber, sivri biber, sofralık hıyar, turşuluk hıyar, acur, patlıcan, sofralık domates, salçalık domates, bamya ve bal kabağı; yumruları, kökleri, soğanları yenen sebzeler türünde kırmızı turp, taze/kuru soğan ve taze/kuru sarımsak üretimi gerçekleştirilmektedir.

Hayvancılık bakımından önemli olan ve özellikle kış aylarında açık alanlarda veya meralarda otlama olanağının azalmasıyla bakılan hayvanların besin ihtiyacının karşılanmasını sağlayan ot ve yem bitkileri konusunda Şırnak’ta burçak, fiğ, korunga, yonca, silajlık mısır ve mürdümük (yeşil ot) yetiştirilmektedir.

Şırnak’ta baklagiller bitki türünde kırmızı mercimek, nohut ve kuru fasulye; endüstriyel bitkiler türünde pamuk; tahıl türünde dane mısır, buğday ve arpa; yağlı tohumlu bitkiler türünde çiğit, susam ve yer fıstığı ile yem bitkisi türleri yetiştirilmekte olup bitki türlerine göre toplam üretim miktarları ton cinsinden aşağıdaki tabloda gösterilmektedir.

Şırnak Yatırım Destek Ofisi

Vakıfkent Mah. Uludere Cad. No:16 ŞIRNAK

Bilgi Hattı

0(482) 216 24 68