Turizm

Şırnak, son yıllarda GAP Bölgesine düzenlenen kültür ve inanç turizmi sayesinde tarihi ve kültürel değerlerinin tanıtımı ve turizme kazandırılması için yol haritası hazırlama çabalarını başlatmıştır. Şırnak’ın, Dicle nehri havzasında ve Mezopotamya ovasının kenarında kurulmuş olması, Nuh Peygamberin tufan olayından sonra ilk yerleşim yerinin burada yer aldığına inanılması, tarihi devirler süresince farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olması ve hem dağlık hem de plato ve ovalardan oluşan bir toprak yapısını barındırması nedeniyle kültür-inanç turizmi ile doğa turizmi alanlarında önemli bir potansiyele sahiptir.

Şırnak ili içerisindeki yerleşimlerin M.Ö. 7000 yılına kadar eskiye dayandığı bilgisi mevcuttur (Şırnak Valiliği, 2021). Şırnak ilinde tarihi ve kültürel önemi haiz 9 idari yapı, 28 kültürel yapı, 4 askeri yapı, 31 dinsel yapı, 13 sivil mimari yapısı, 33 kent/kale kalıntısı Kültür ve Turizm Bakanlığınca tescillenmiştir.

Dolayısıyla tarihi ve kültürel açıdan önemli değere sahip eserleri bünyesinde barındırmaktadır. Şırnak merkezde tarihi Mehmet Ağa Kasrı, Kasrik beldesinde Han Mahmut Köprüsü, İdil’de Meryem Ana Kilisesi ve Hendek Harabeleri, Cizre’de tarihi şehir içindeki kale, medrese ve Ulucami bunlardan bazılarıdır. Silopi ilçesi Yeşiltepe Mahallesinde yer alan höyük ile Güçlükonak ilçesinin Damlarca Köyünde yer alan eski yerleşim yeri Finik Kalesi Kültür ve Turizm Bakanlığınca birinci derece arkeolojik sit alanı olarak tescillenmiştir (Şırnak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, 2021).

Şırnak Yatırım Destek Ofisi

Vakıfkent Mah. Uludere Cad. No:16 ŞIRNAK

Bilgi Hattı

0(482) 216 24 68